Committees

WABI 2016 Program Committee

Steering Committee

  • Bernard Moret, EPFL, Switzerland.
  • Vincent Moulton, University of East Anglia, United Kingdom.
  • Jens Stoye, Bielefeld University, Germany.
  • Tandy Warnow, The University of Texas at Austin, USA.

Program Committee

  • Tatsuya Akutsu, Kyoto University
  • Timothy L. Bailey, University of Queensland
  • Jan Baumbach, University of Southern Denmark
  • Anne Bergeron, Universite du Quebec a Montreal
  • Paola Bonizzoni, Universita di Milano-Bicocca
  • Alessandra Carbone, Universite Pierre et Marie Curie
  • Rita Casadio, University of Bologna
  • Nadia El-Mabrouk, University of Montreal
  • Martin Frith (co-chair), National Institute of Advanced Industrial Science and Technology
  • Anna Gambin, Warsaw University
  • Raffaele Giancarlo, Dipartimento di Matematica Universita di Palermo
  • Michiaki Hamada, Waseda University
  • Thomas Hamelryck, University of Copenhagen
  • Fereydoun Hormozdiari, University of California Davis
  • Katharina Huber, University of East Anglila
  • Carl Kingsford, Carnegie Mellon University
  • Hisanori Kiryu, The University of Tokyo
  • Gregory Kucherov, University Paris-Est Marne-la-Vallee
  • Timo Lassmann, Telethon Kids Institute
  • Ming Li, University of Waterloo
  • Zsuzsanna Liptak, University of Verona
  • Stefano Lonardi, University of California Riverside
  • Gerton Lunter, University of Oxford
  • Thomas Mailund, Aarhus University
  • Paul Medvedev, Pennsylvania State University
  • Daniel Merkle, University of Southern Denmark
  • Istvan Miklos, Rnyi Institute, Budapest
  • Bernard Moret, EPFL
  • Burkhard Morgenstern, University of Goettingen
  • Vincent Moulton, University of East Anglia
  • Veli Mäkinen, University of Helsinki
  • Luay Nakhleh, Rice University
  • William Noble, University of Washington
  • Christian Nørgaard Storm Pedersen (co-chair), Aarhus University
  • Nadia Pisanti, Universita di Pisa
  • Mihai Pop, University of Maryland
  • Teresa Przytycka, NIH
  • Sven Rahmann, University of Duisburg-Essen
  • Marie-France Sagot, INRIA
  • Kengo Sato, Keio University
  • Michael Schatz, Cold Spring Harbor Laboratory
  • Russell Schwartz, Carnegie Mellon University
  • Kana Shimizu, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology
  • Anish Man Singh Shrestha, University of Tokyo
  • Peter F. Stadler, Leipzig University
  • Jens Stoye, Bielefeld University
  • Krister Swenson, Universite de Montpellier
  • Hélène Touzet, University of Lille
  • Lusheng Wang, City University of Hong Kong
  • Siu Ming Yiu, The University of Hong Kong
  • Louxin Zhang, National University of Singapore
  • Michal Ziv-Ukelson, Ben Gurion University of the Negev