Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Programme and presentations

Downloads

Download conference programme??

Download abstract book including programme and all abstracts

You can also download individual abstracts as well as pdf versions of presentations

Conference programme

October 5th

 

Auditorium 1

 

Auditorium 2

 

Auditorium 3

 

Auditorium 4

 

Room 5

09.00-10.00

Registration and coffee

 

 

 

 

10:00

Opening session

 

 

 

 

11:00

Plenary session

 

 

 

 

12:00

Lunch

 

 

 

 

13:00

Plenary session ctd.

 

 

 

 

14:30

Coffee break

 

 

 

 

15:00

Contributed session: Topic 1 Directives

Chair: Poul Nordemann Jensen

Special session: Links between biodiversity and soil ecostystem services. Chair: Anne Winding

Special session: Green energy policies. Chair: Daniela Perrotti

Special session: AQUARIUS

Chair: Irene Wiborg

 

16:45-18.15

Poster session

 

 

 

 

19.30-01.00

Conference Dinner

 

 

 

 


October 6th

Auditorium 1

Auditorium 2

Auditorium 3

Auditorium 4

Room 5

08.00 - 09.00

Registration

 

 

 

 

09:00

 

Contributed session: Topic 2: Biodiversity

Chair: Flemming Skov

Special session: Climate models: Uncertainties, effects and adaptation

Chair: Jens Christian Refsgaard

Contributed session: Topic 4 Management tools

Chair: Nikolai Friberg

 

10:40

Coffee break

 

 

 

 

11:10

 

Special session: Science-based nature management

Chair: Morten Tune Strandberg

Contributed session: Topic 3: Low impact - low carbon

Chair: Lise Marie Frohn

Contributed session: Topic 4:Management tools II

Chair: Brian Kronvang

 

12:50

Lunch

 

 

 

 

13:40

Workshop: Data collection and data strategy 30A

Workshop leader Lise Marie Frohn

Workshop: Evidence based nature management

Workshop leader: Peter Borgen Sørensen

Workshop: Nature management in a climate perspective

Workshop leader: Flemming Skov

Workshop: The battle for land

Workshop leader: Jim Smart

Workshop: Management tools

Workshop leader: Brian Kronvang

15:10

Coffee break

 

 

 

 

15:30

 

Special session: The economics of water quality

Chair: Marianne Zandersen

Special session: Constructed wetlands

Chair: Carl Christian Hoffmann

Contributed session: Topic 1: Directives II

Chair: Nikolai Friberg

 

17:10-17:45

Concluding plenary session:

Feedback from workshops