Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Programme

Full programme is below.

Tip for the programme: Click + to expand an element, and - to collapse it.

Monday, 12 August + -

09:00–12:00
Mini course
Lecturer: David Pérez García
Location: Aud E (1533.103)
12:00–14:00
Lunch
Location: MATH Canteen (1536, ground floor)
14:00–15:00
Plenary talk – Chair: Pavel Exner
Michael Wolf
Location: Aud E (1533.103)
15:00–15:30
Coffee break
15:30–16:30
Plenary talk – Chair: Pavel Exner
Wojciech De Roeck
Location: Aud E (1533.103)
16:30–17:00
Break
17:00–
Welcome reception

Tuesday, 13 August + -

09:30–10:30
Plenary talk – Chair: Simone Warzel
Sven Bachmann
Location: Aud E (1533.103)
10:30–11:00
Break
11:00–12:00
Plenary talk – Chair: Simone Warzel
Torben Krüger
Location: Aud E (1533.103)
12:00–14:00
Lunch
Location: MATH Canteen (1536, ground floor)
14:00–15:30
Parallel sessions – Main speakers + -
Spectral Theory | Location: Aud F (1534.125) + -
14:00–14:40: Christiane Tretter
14:50–14:50: Short break
Spectral Theory Organizers: Jussi Behrndt and Bernard Helffer
Quantum Information | Location: Aud G1 (1532.116) + -
14:50–14:50: Short break
14:50–15:30: Cécilia Lancien
Quantum Information Organizers: Laura Mancinska and David Pérez García
Many-Body Systems | Location: Aud G2 (1532.122) + -
Random Systems | Location: Koll G3 (1532.218) + -
14:50–14:50: Short break
14:50–15:30: Xiaolin Zeng
Random Systems Organizer: Peter Müller
Condensed Matter | Location: Koll G4 (1532.222) + -
14:00–14:40: Simone Warzel
14:50–14:50: Short break
Condensed Matter Organizers: Gianluca Panati and Marcello Porta
15:30–16:00
Coffee break
16:00–17:55
Parallel sessions – Contributed speakers + -
Spectral Theory | Location: Aud F (1534.125) + -
16:25–16:30: Short break
16:30–16:55: Yulia Meshkova
16:55–17:00: Short break
17:00–17:25: Kenichi Ito
17:25–17:30: Short break
Spectral Theory Organizers: Jussi Behrndt and Bernard Helffer
Quantum Information | Location: Aud G1 (1532.116) + -
16:25–16:30: Short break
16:55–17:00: Short break
17:25–17:30: Short break
Quantum Information Organizers: Laura Mancinska and David Pérez García
Many-Body Systems | Location: Aud G2 (1532.122) + -
16:25–16:30: Short break
16:55–17:00: Short break
17:25–17:30: Short break
Many-Body Systems Organizers: Mathieu Lewin and Jakob Yngvason
Random Systems | Location: Koll G3 (1532.218) + -
16:00–16:25: Florian Dorsch
16:25–16:30: Short break
16:55–17:00: Short break
17:00–17:25: Dominik Schröder
Random Systems Organizer: Peter Müller
Condensed Matter | Location: Koll G4 (1532.222) + -
16:25–16:30: Short break
16:55–17:00: Short break
17:25–17:30: Short break
Condensed Matter Organizers: Gianluca Panati and Marcello Porta
18:00–19:00
Poster session

Wednesday, 14 August + -

09:00–10:00
Plenary talk – Chair: Jan Philip Solovej
David Gosset
Location: Aud E (1533.103)
10:00–10:30
Coffee break
10:30–11:30
Plenary talk – Chair: Jan Philip Solovej
John Z. Imbrie
Location: Aud E (1533.103)
11:30–12:30
Plenary talk – Chair: Jan Philip Solovej
Stefan Teufel
Location: Aud E (1533.103)
12:30–14:00
Lunch
Location: MATH Canteen (1536, ground floor)
15:00–16:00
Reception – Aarhus City Hall
16:00–
ARoS Art MUSEUM

Thursday, 15 August + -

09:30–10:30
Plenary talk – Chair: Shu Nakamura
Semyon Dyatlov
Location: Aud E (1533.103)
10:30–11:00
Break
11:00–12:00
Plenary talk – Chair: Shu Nakamura
Robert Seiringer
Location: Aud E (1533.103)
12:00–14:00
Lunch
Location: MATH Canteen (1536, ground floor)
14:00–15:30
Parallel sessions – Main speakers + -
Spectral Theory | Location: Aud F (1534.125) + -
14:40–14:50: Short break
14:50–15:30: Steven Morris Zelditch
Spectral Theory Organizers: Jussi Behrndt and Bernard Helffer
Quantum Information | Location: Aud G1 (1532.116) + -
14:00–14:40: Ashley Montanaro
14:40–14:50: Short break
14:50–15:30: Tobias J. Osborne
Quantum Information Organizers: Laura Mancinska and David Pérez García
Many-Body Systems | Location: Aud G2 (1532.122) + -
14:40–14:50: Short break
Many-Body Systems Organizers: Mathieu Lewin and Jakob Yngvason
Random Systems | Location: Koll G3 (1532.218) + -
14:40–14:50: Short break
14:50–15:30: Constanza Rojas-Molina
Random Systems Organizer: Peter Müller
Condensed Matter | Location: Koll G4 (1532.222) + -
14:40–14:50: Short break
Condensed Matter Organizers: Gianluca Panati and Marcello Porta
15:30–16:00
Coffee break
16:00–17:55
Parallel sessions – Contributed speakers + -
Spectral Theory | Location: Aud F (1534.125) + -
16:25–16:30: Short break
16:30–16:55: Nicolas Raymond
16:55–17:00: Short break
17:00–17:25: Ram Band
17:25–17:30: Short break
Spectral Theory Organizers: Jussi Behrndt and Bernard Helffer
Quantum Information | Location: Aud G1 (1532.116) + -
16:00–16:25: Abderraman Amr Rey
16:25–16:30: Short break
16:55–17:00: Short break
Quantum Information Organizers: Laura Mancinska and David Pérez García
Many-Body Systems | Location: Aud G2 (1532.122) + -
16:25–16:30: Short break
16:55–17:00: Short break
17:00–17:25: Pieter Naaijkens
17:25–17:30: Short break
Many-Body Systems Organizers: Mathieu Lewin and Jakob Yngvason
Random Systems | Location: Koll G3 (1532.218) + -
16:25–16:30: Short break
16:55–17:00: Short break
17:00–17:25: Raphaël Ducatez
17:25–17:30: Short break
Random Systems Organizer: Peter Müller
Condensed Matter | Location: Koll G4 (1532.222) + -
16:00–16:25: Jacob Shapiro
16:25–16:30: Short break
16:55–17:00: Short break
17:00–17:25: N. Javier Buitrago Aza
17:25–17:30: Short break
Condensed Matter Organizers: Gianluca Panati and Marcello Porta
18:30
Bus transport to conference dinner. Departure at 18:30
Location: MATH parking space
19:00–

Friday, 16 August + -

09:30–10:30
Plenary talk – Chair: Arne Jensen
Jeremy Faupin
Location: Aud E (1533.103)
10:30–11:00
Break
11:00–12:00
Plenary talk – Chair: Arne Jensen
Kenji Yajima
Location: Aud E (1533.103)